Články


Mandriva 2008


Co přináší nová verze této rozšířené distribuce?

Protože jsem dosud používal Mandrivu 2006, o které si myslím, že je velmi dobře sestavena, nějak mne minuly obě verze MDV 2007. Nakonec jsem se rozhodl vyzkoušet tu nejnovější, přestože je možné očekávat nějakou Erratu. Proč jsem do ní vlastně šel? Hlavním důvodem byla slabší podpora některých softwarových modemů a použití Linuxu na klientské stanici, kde občas padalo připojení k window(s)símu serveru. Nešlo o nic fatálního, ale podle diskusí na webu měly další verze tyto záležitosti řešit. Musím říct, že první problém se neodstranil, ale vyjasnil. Mandriva 2008 zkrátka nemá žádnou podporu pro starší softwarové ADSL modemy, s tím se nedá nic dělat. Obcházet to přes ethernetové rozhraní jako u MDV 2006 mi připadá dost neefektivní a je jasné, že musím použít jiné zařízení. Druhá záležitost je zatím v pohodě, stabilita této verze v domácí síti je zatím dobrá.

Asi nemá cenu psát, co všechno Mandriva 2008 nabízí, popis jednotlivých aplikací je uveden v několika článcích na webu, včetně mateřských stránek distribuce. Zajímavá je instalace, v mém počítači probíhala kompletně v textovém režimu, kde si nezaklikáte. Musím říct, že to má něco do sebe. Grafické prostředí je k dispozici také, ale v této verzi Mandrivy už bylo pro můj procesor a paměť trochu velkým soustem. Opět výborný manuál Ivana Bíbra je možné číst téměř jako beletrii, je zde řada vychytávek a praktických rad. Publikace z MDV 2006 tím sice překonány nejsou (dvě knihy), některé nové kapitoly je ale výborně doplňují. Pro člověka, který s Mandrivou začíná, je manuál velmi cenný, neboť popisuje i instalační procesy.
Podpora hardware je obrovská, chování grafického prostředí (KDE) je tak silně powindowsováno, že případný přechod by neměl dělat žádné problémy. To se samozřejmě týká běžného provozu, nikoli odstraňování nějakých nedostatků. To již vyžaduje drobné linuxové zkušenosti.

Snad zbývá uvést, na jakém počítači Mandriva 2008 pracuje. Já ji instaloval na Pentium III (733 MHz, RAM 256 MB) a běhá docela svižně. Některé služby jsem vypnul (návod je v knize), omezil animace a nemám problém se spouštěním různých aplikací. Používám prostředí KDE, které je datově náročnější, ale vyhovuje mi svojí pohodlností. Lokalizace do češtiny je dostačující, nápovědu v elektronickém manuálu nepoužívám, to raději sáhnu po knize nebo domovském webu. Grafika celého KDE je zpracována velmi hezky, například defaultní tapeta se skákajícími tučňáky z nápisu Linux je výborný nápad. Jenom se nemohu zbavit dojmu, že Mandriva 2006 byla více dotažena. Je to asi dáno tím, že ji mám v krabicovém kompletním provedení. Zajímavé jsou také některé články na linuxových serverech, které Mandrivu 2008 srovnávají s Windows Vista.

11-12-2007