Články


Nejoblíbenější fotoeditor


Výsledky ankety o programech pro úpravu fotografií

Výsledky ankety o fotoeditorech Výsledky ankety o nejpoužívanějším editoru pro úpravu fotografií příliš nepřekvapily. Nicméně, něco přece jenom naznačují. Uživatelé ve velké většině preferují jednoduchost, lokalizaci do češtiny a intuitivní orientaci v programu.

Zoner Photo Studio - 39%
Tento program zvítězil s velikou převahou. Je to jistě dáno jeho kvalitami, ale určitě zde hrají roli pravidelné roční nové verze (nyní ZPS 9), které se vyvíjejí již z dob programu Zoner Media Explorer (přímého předchůdce Photo Studia). Dále zde působí slušný marketing. Pravidelné novinky jsou vždy plánovány do období Invexu, program bývá v cenách různých soutěží, odměnou za předplatné, apod. Když se všechny tyto aspekty spojí, je jeho obliba celkem logická. Software je navíc opravdu pohodový, zvládne jej praktický každý uživatel počítačů. Je sice pod licencí v cenách kolem 3 tisíc korun, ale tato politika je velmi dobře promyšlena, a to směrem k multilicencím pro organizace i k běžným uživatelům. Ve starších verzích bývá Zoner uvolněn zdarma ke stažení na webu.

Gimp - 16%
Tento program pochází z líhně Open Source, dnes je již běžně upraven i pro systém Windows. Dokonce je jeho nabídka uzpůsobena pro ty, kdo Linuxu příliš nefandí. Přesto jeho výsledek překvapil, a to především ve srovnání s programem Adobe Photoshop. Gimp má slušnou internetovou podporu na webu www.gimp.cz, neustále se vyvíjí a je zdarma. To zde jistě hraje velkou roli, je volně ke stažení nebo součástí různých médií v počítačových časopisech. Obsahově je tak rozsáhlý, že málokterý uživatel může odpovědně tvrdit, že jej kvalitně ovládá. Orientace je díky mnoha nástrojům určitě horší než u Zoneru PS, nicméně právě díky přizpůsobení prostředí Windows celkem zvládnutelná.

Adobe Photoshop - 11%
Skončil na třetím místě a jeho role je jistě veliká zejména u profesionálních fotografů a webdesignérů. Umí opravdu hodně, platí pro něj prakticky to samé, co pro Gimp. Velkou překážkou bude cena, v plné verzi přesahuje 20 tisíc korun, i ve formě Elements stojí kolem 3000 Kč. Nicméně, profesionální fotografové na něj většinou nedají dopustit.

Program přiložený k fotoaparátu -11%
Již při koupi digitálního fotoaparátu dává prodejce k dispozici nějaký software pro úpravu snímků. Bývá to i Photoshop nebo Zoner PS, to ale souvisí spíše s cílem nabídnout nějaký bonus, nejde o firemní program. Já mám zkušenosti s programem firmy Canon, který mne moc nepřesvědčil a s Kodakem EasyShare, který je v české lokalizaci velmi slušný. Instalace bývá jednoduchá a předpokládá se připojení fotoaparátu k počítači, bez použití čtečky paměťových karet.

Jiný program - 23%
Ostatní programy jsem zahrnul do jednoho balíku s tím, že jsem zde vyjmenoval Corel, IrfanView a Google Picasa. Tyto programy se samozřejmě nemohou srovnávat, jejich zařazení souvisí především s předpokládaným používáním, nikoli s jejich možnostmi. Také cena je různá – Corel je licencovaný, jiné jsou zdarma. Google Picasa 2 je na výsluní poměrně krátkou dobu a osobně tomuto programu předpovídám velkou uživatelskou budoucnost. Obzvlášť, když oblíbený IrfanView celkem stagnuje, i když je stále velmi dobrý a rychlý.

Anketa byla zajímavá, vítězství Zoneru jsem čekal, ale nikoli tak výrazné. Řada programů je provázena publikacemi a manuály, které jsou velmi pěkně zpracovány, a to včetně Gimpu. Perličkou je jistě skutečnost, že nakladatelství Zoner Press vydává i publikace ke konkurenčním programům, což je ale z hlediska uživatele jen dobře.

29-12-2006