Redakční systém Textpattern
Méně známý, ale velmi příjemný publikační web
Další z řady publikačních webů se vyznačuje jednoduchou instalací za pomoci průvodce, příjemným vzhledem a snadným ovládáním. Je postaven na spolupráci PHP a MySQL jako většina takových systémů.
Před instalací je nutné provést konfiguraci databáze. Trochu mne zmátlo, že jsem nemohl najít klasický soubor config.php, ale během instalace jsem byl vyzván k jeho vytvoření s nabídkou potřebných údajů pro běžné zkopírování. Databázi bylo nutné vyrobit přímo (například přes phpMyAdmin), byla ale prázdná bez tabulek. Ty vznikly v průběhu instalace. Dále došlo k zápisu prvního účtu a následně k otevření redakční neveřejné části webu. Zde je možné provést další nastavení a úpravy, změnit design webu apod. Vynikající je způsob úpravy stylů, kde prakticky není možné udělat chybu. Přestože lze vzhled stránek editovat přímo v CSS, přehledná tabulka nabízí jiné rozdělení, které je opravdu intuitivní a snadno zvládnutelné. Podobný systém jsem u jiných systémů zatím neviděl.
Kdybych měl Textpattern zařadit do struktury publikačních webů, řekl bych, že má blíže k blogům než k robustnějším a komplexnějším webům typu Drupal, phpRS nebo Joomla. To ale nijak nesnižuje jeho kvalitu. Mně se rozhodně líbí víc než WordPress. Podpora na Internetu je také slušná, i když v originálním provedení v angličtině. Web je ale lokalizován do češtiny. Řada hostingů nabízí řešení pro Textpattern jmenovitě, což znamená, že systém má jistý respekt u veřejnosti. Příspěvky je možné členit do rubrik, ty lze dále editovat, zařazovat do kategorií, řadit podle názvů, autorů nebo data publikování.
Z hlediska technického posouzení jde o Doctype XHTML 1.0 Transitional, což je signálem, že systém se stále vyvíjí do podob, které umožňuje především rozvoj MySQL a PHP. Podle diskusí jde o web velmi stabilní, použitá databáze je zvolena vhodně, v případě rozumného hostingu by neměly nastat žádné komplikace.
Textpattern patří mezi méně známé publikační weby, ale to nijak nesnižuje jeho úroveň. Dokonce bych jej bral jako kritérium technického záběru autora webu (samozřejmě s velkou nadsázkou, i jiné systémy jsou výborné). Většina webmasterů sahá po osvědčených a známějších blogových systémech, Textpattern je tak trochu výzva. Kdybych si měl vybrat nějakou hotovou aplikaci pro osobní web, určitě bych po něm sáhl.
>>>>>
05-06-2007