it´s too late to be late again

Články



Slax – ochutnávka ve stylu Live


Příjemná distribuce, která potěší opravdu každého zájemce o první seznámení s Linuxem.

Jsem zvyklý používat Linux Mandrivu a nemám důvod tento zvyk měnit. Proto jsem se také dlouho bránil pokusům o jinou distribuci. Můj první linuxový krok byl kdysi v bootované verzi Suse, která mne ale moc nenadchla. Když jsem dostal do rukou Slax a vyzkoušel jej na notebooku nepříliš vysokého hardwarového vybavení, byl jsem překvapen jeho rychlostí. A to i přes skutečnost, že se celý bootoval z CD.

Na webu distribuce jsem si našel, co vlastně po vložení CD do mechaniky probíhá. Prakticky nedošlo k žádnému výraznému zpomalení, načetlo se jádro Linuxu a vytvořil virtuální ramdisk. Základní rozhraní je textové, ale pouze do možnosti výběru, kde je možné nastavit grafické prostředí. Pracovat lze ale i v Shellu, záleží na uživateli.

Nabídka aplikací samozřejmě není tak široká jako v kamenných distribucích, ale ze základního software zde najdete hodně. Kancelářský balík je zastoupen KOffice, což mně nevadí, protože jej používám častěji než OpenOffice. Je zde fotoeditor a další multimédia, internetový prohlížeč, poštovní klient, prakticky běžné programové vybavení. Filozofie Slaxu je v poskytnutí nějaké aplikace z různých oblastí tak, aby byly pokryty požadavky uživatele a distribuce nebyla zbytečně nafukována dalšími programy, které by se dublovaly.

V systému se pohybujete jako root a máte veškerá administrátorská práva. Vzhledem k tomu, že se Slax spouští přímo z CD bez jakékoli instalace, toto přihlášení nevadí, dokonce máte v načítání systému informaci o heslu (toor).

K čemu je vlastně tento přístup dobrý? Odpovědi mám dvě: jednak je to ideální způsob pro první seznámení s linuxovým prostředím, aniž bychom museli řešit nějaké instalace nebo nastavení systému, a dále je možné použít bootovací CD v případě zhroucení stávajícího operačního systému. Slax se také prodává za téměř symbolickou cenu jako součást publikace o něm, což je vlastně stručný manuál. Má i příjemnou webovou podporu, samozřejmě v češtině (jde vlastně o český produkt). Možná jsem měl hned v úvodu uvést, že vychází z distribuce Slackware, která je u nás rozšířena o něco méně.
>>>>>

19-09-2007

Na Timovi
Ve světě