it´s too late to be late again

ČlánkyJQuery – javascriptová knihovna


Je to nádherné. Napíšete jednoduchý skript a on funguje. A navíc je užitečný.

V poslední době se rodina javascriptových knihoven velmi slušně rozrostla. Mezi nejpoužívanější patří jQuery, kterou chci trochu přiblížit. Nejdříve je nutné pochopit, co to vlastně knihovna je. Jde o javascriptový soubor, který v sobě obsahuje velké množství operací-funkcí. Uživatel si poměrně jednoduchým zápisem kódu vyvolá tu, kterou potřebuje a nestará se o nic jiného. Výhodou je skutečnost, že použití knihovny zpravidla nezávisí na typu prohlížeče. Obzvlášť u starších verzí IE se použití některých Javascriptů muselo podporovat pomocným hackem, tady starost odpadá. Poměrně známá je například knihovna MooTools, na které běhají lightboxové fotogalerie (např. Slimbox - viz jiný článek). Podobné využití má i jQuery. Dokonce bych řekl, že je jednodušší. Jak na ní?

Je ukryta v jednom souboru, který je volně ke stažení na stránkách www.jquery.com. Potom již stačí umět ji použít. K tomu je nutné splnit tři podmínky. Tou první je uvedený soubor, který si umístíte do samostatného nebo kořenového adresáře, a na který budete odkazovat. Druhá podmínka je v zápisu javascriptového kódu. Ten musí být umístěn v části head. Není příliš obtížný, ale vyžaduje některé dovednosti. Výhodou může být zvyk používat CSS. Kód je totiž postaven na selectorech a konstrukce je podobná. Třetí podmínkou je zápis HTML kódu přímo ve stránce, který na uvedený skript odkazuje.

Logika celé operace je snadno pochopitelná. Zápis ze stránky najde javascriptový kód v head. Ten bude fungovat pouze za přítomnosti souboru jQuery, proto jej vyhledá a najde podporu pro svoji funkci. Poté vše proběhne. Já jsem knihovnu použil pro zvýraznění příspěvků v mikroblogu a pro textový blok span v článcích, který používám pro viditelný zápis kódu.

Ukázka kódu:
<script type="text/javascript">
$(function() {
$('a').click(function() {
$('#textbox').toggle(1000);
});
});
</script>

Uvedený příklad používá funkci pro rozbalení a skrytí bloku. Jako text obsahuje kód, který jej tvoří.
>>>>>

02-04-2009

Váš e-mail:
Text:
Kontrolní kód:
Zapište číslicí, kolik je pět plus tři:
  
Na Timovi
Ve světě