it´s too late to be late again

Články



Příkazový řádek Linuxu


Autor: Pavel Kameník
Vydal: Computer Press, 2011

Příkazový řádek Linuxu Setkání s příkazovým řádkem vypadá dnes pro většinu lidí jako neřešitelná a zbytečná záležitost. Všechny běžné systémy jim jdou naproti a snaží se o maximální intuitivnost a pohodlné ovládání. I když se grafická rozhraní jednotlivých systémů liší, jedno mají společné. Umí velmi dobře oslovit svoji cílovou skupinu. Vedle těchto prostředí ale existuje způsob práce, který je zaměřen na textovou komunikaci. MS Windows i linuxové distribuce potřebnou aplikaci obsahují. Ve Windows je to známý příkazový řádek, který je blízký všem, kdo kdysi pracovali v MS DOS, u Linuxu jde o konzoli, která mívá více názvů, nejčastěji asi terminál. Srovnávat tato prostředí nelze, ale jedno mají společné – veškeré příkazy probíhají textovým zápisem.

A teď k Linuxu a uvedené knize. Obsahuje velmi často používané návody, které umožňují práci v celém systému. Je totiž třeba si uvědomit, že přestože prakticky všechny distribuce nabízejí pro správu systému velmi propracované grafické rozhraní, unixové příkazy jdou napříč platformami. Zejména práce se soubory, uživatelské účty a síťová nastavení mohou občas vyžadovat přístup přes konzoli. Největší síla příkazového řádku je ale jednoznačně v rychlosti. Pokud jeho filozofii přijmete, určitě nebudete litovat. Přes textové příkazy lze samozřejmě spouštět i okna, resp. aplikace, jenom je třeba vědět jak. Když jsem před několika lety používal na netbooku Moblin (mobilní Linux), tak podpora pro uzavřené formáty (např. mp3) ani jinak instalovat nešla.

Za to, že tato publikace vyšla, patří vydavatelství velký dík. Trh s linuxovými knihami v poslední době značně prořídl a každé podobné dílo je velmi potřebné.
>>>>>

03-03-2012

Na Timovi
Ve světě