it´s too late to be late again

ČlánkyFraktálové kouzlení


Soběpodobnost bourá ostrou hranici dimenzí.

Fraktály mne fascinovaly vždy. Jednak grafické zpracování matematických funkcí v komplexním oboru (goniometrické jsou jako ochutnávka), a dále jako modelování přírodních úkazů. Knihu matematika Benoîta Mandelbrota jsem kdysi koupil za pár kaček v levných knihách a stále existuje náš starý obrázkový web. A taky můj článek.

Fraktál

Aplikací, které si s fraktály hrají, je hodně nezávisle na platformě, přesto o ně běžně nezavadíte. Což není nic zásadního, jde hlavně o motivaci. V každém případě fraktály dávají nový rozměr fantazii a tvořivosti. Na počítači jde většinou o matematizované programy, na přenosných zařízeních je prioritní vizuální efekt a dotyk, což zvyšuje přístupnost.

Fraktál

Opět se (krátce zdarma, jinak za 3,99 €) objevila zajímavá aplikace, tentokrát Frax HD. Pracuje s Mandelbrotovou množinou a její sestřičkou Julia. A je se na co koukat! Grafické zpracování je excelentní, od pouťovek až po tónově vyladěné obrazy. Lze měnit barevné zaměření, velikost nebo přiblížení a také vybírat z připravené galerie. Můžete si do aplikace dokonce načíst fotografii a fraktálově ji zničit.

Zlatá tečka na závěr: fraktály i rozpohybujete. Pomalu jako uklidňující stimulátor, který vás uspí. Nebo rychlým otáčením a posouváním od kraje ke kraji, to vás spolehlivě dostane do blázince.

14-02-2016

Váš e-mail:
Text:
Kontrolní kód:
Zapište číslicí, kolik je pět plus tři:
  
Na Timovi
Ve světě