it´s too late to be late again

ČlánkyPodzimní gradient


Náměty jsou všude okolo nás, jenom se musíme rozhlédnout.

Když si odmyslím protivný několikadenní déšť, podzim mi nabízí zajímavé inspirace. Bohatost barev je tak obrovská, že se stačí dívat okolo sebe. Dokonce jsem si vzpomněl na svůj středoškolský herbář. Nějak jsem tenkrát podcenil sběr a lisování vzorků a den před odevzdáním musel zvolit alternativní řešení. Použil jsem modelářské barvy a všechny rychle nasbírané listy nabarvil a otiskl na čtvrtky. Výsledek? Pochvala za originální přístup.

Proč barvy? Důvod je prostý, nebyly počítače. Dneska lze zvolit mnohem zábavnější řešení. Pomocí šikovného grafického nástroje se vytvoří pěkné barevné přechody, které docela věrně suplují přírodu. Potřebné programy k dispozici jsou a zařízení rovněž. Takže jak na to?

Podzimní barvy

Moc jsem nehledal a použil software od Zoneru, na který jsem zvyklý. V Callisto jsem si z fotografie načetl hraniční barvy v gradientu jako RGB. Dále jsem pokračoval ve Photo Studiu, kde jsem použil kresbu tužkou pro likvidaci barev, výběrové laso a přechodový filtr. Program není žádný výjimečný zázrak, mám k dispozici jen ZPS 12, který byl aktuální tak před sedmi lety. Pro ukázku (v odkazu pod článkem) to ale stačí.

Práce s obarvováním je zábavná. Vlastně jde o softwarové omalovánky, kde vzorem je přírodní produkt. Můžete se zaměřit na barevný nebo tónový přechod, přičemž si vyzkoušíte efekty, které jsou u běžných úprav fotografií většinou k ničemu. Jednoduché, edukativní a motivačně vděčné téma. Aplikací pro malování a práci s grafikou je ve všech systémech dostatek, takže je kam sáhnout.
>>>>>

23-10-2016

Váš e-mail:
Text:
Kontrolní kód:
Zapište číslicí, kolik je pět plus tři:
  
Na Timovi
Ve světě