it´s too late to be late again

ČlánkyHračka zvaná Hipstamatic


Článek je o mobilním fotografování, které mačkáním spouště nekončí, ale začíná.

Když jsem pro focení mobilem používal Lumii 920, jednoznačně u mne vítězila aplikace Fantasia Painter. Bohužel funguje pouze pod Windows Phone, ale i tak mi pomohla vytvořit několik snímků, které mne baví dodnes. Tvůrčí prostředí aplikace bylo výrazné a relativně bohaté na editační nástroje. Zatím jsem vlastně nepoznal zajímavější program pro mobil. Vlastně si uvědomuji, že jsem o Fantasia Painter nikdy nepsal, a tak alespoň tři ukázky.

Bubble
Windows Phone 8.1 - Fantasia Painter
(Pravda je taková, že stín na pozadí není výsledkem práce v aplikaci, ale vznikl rozmazáním v Zoneru. Původní verze má černý poklad, který se sem moc nehodí.)

Cross
Windows Phone 8.1 - Fantasia Painter
Technologie, která vyvolá pocit pohybu, mne nadchla. Naštěstí jsem podobný nástroj našel i v jiné aplikaci.

Yellow
Windows Phone 8.1 - Fantasia Painter
Kombinování černobílého základu a barevného oživení mne vždy bavilo.

U iOS (iPhone, iPod touch) je sice na výběr obrovské množství fotoeditorů, ale čert aby se v nich vyznal. Mám na mysli hlavně filtry, nikoli programy pro úpravy nebo opravy. A tak jsem nakonec sáhl po retro aplikaci Hipstamatic, která za poslední roky výrazně vyspěla. I když mám teď displej o půl palce menší (4”), hrátky s fotofiltry jsou překvapivě pohodové a především zábavné.

Autumn leaves
iOS 10 - Hipstamatic

Aplikace má svou historii plynoucí z analogového fotoaparátu. Ten sice kdysi neměl vedle Polaroidu šanci uspět, nicméně motiv v barevné deformaci snímků se stal základem pro program, který byl zpočátku využíván hlavně pro Instagram. Podobný styl je vnímán ve dvou polohách. V té první prý jde o jakési pozlátko, které má za cíl skrývat chyby na fotografiích. Nevím, mně je bližší druhá alternativa, která nabízí vytváření pocitů a nálady, možná i příběhů. V každém případě má aplikace velký tvůrčí potenciál.

Portuguese cup of coffee
iOS 10 - Hipstamatic

Nativní filtry jsou docela bohaté, od objektivů, filmů a blesků v původní verzi až po editační efekty nebo orámování fotografií. Kombinovat je můžete podle vlastní fantazie a není problém publikovat výsledky na sociální sítě rovnou z aplikace. Filtr si můžete nechat vybrat náhodně, nebo si jej nastavit předem. A hlavně lze výstup dále upravovat, buď z existujícího nebo zdrojového snímku. Pokud chcete fotit opravdu ve stylu retro, můžete si displej přepnout na model analogového přístroje, ze kterého budou vycházet čtvercové snímky.

Street story
iOS 10 - Hipstamatic

Popularita této aplikace je velká a díky tomu existuje mnoho návodů a publikovaných zkušeností. A tak jsem například Hipstamatic rozšířil o filtr Kreuzberg, který nabízí netradiční texturu v novinovém formátu, nyní pro mne asi nejzajímavější prostředí. Pokud se chcete podívat na některé fotohrátky z mého mobilu, publikuji je na portálu Flickr.com.

20-11-2016

Váš e-mail:
Text:
Kontrolní kód:
Zapište číslicí, kolik je pět plus tři:
  
Na Timovi
Ve světě