it´s too late to be late again

ČlánkyChromebook a fotografování (2)


Chrome OS prozatím není pro fotografy!

Už v předchozím článku jsem napsal, že pro úpravy fotografií a další práci s nimi se v Chromebooku stále hledám. Systém má sice zabudován vlastní jednoduchý editor, ale ten toho moc neumí. Spoléhám sice na to, že se Zoner pochlapí a nějakou aplikaci alespoň na úrovni té pro Android vytvoří, ale asi jsem dost naivní. A když ano, určitě to nebude nijak brzy. A tak hledám jinou alternativu. Úpravy fotografií dělám ve dvou směrech, pro tisk a alba na webu, a dále do článků. Druhou možnost jsem už docela pořešil díky offline programu Pixlr Touch Up, ale co s tou první?

Kromě uvedené aplikace je v nabídce velmi silný nástroj v podobě Pixlr Editor. Svojí výbavou program překonává mnoho jiných, má ale jednu nevýhodu. Funguje jen v online režimu, takže bez připojení jej nespustíte. Musím říct, že i přes běžné využívání cloudových služeb jsem se s tím neztotožnil. Jsem zvyklý pracovat s histogramem, který mi v Zoneru ukáže přesně to, co od fotografie v tisku čekám. Nevím, jestli to je kvalitou programu nebo zvyklostmi, ale ještě žádný jiný mi neposkytl potřebný komfort.

Chromebook Acer for Work

I když je Pixlr Editor lokalizován do češtiny, zase tak intuitivní není. Možná pro uživatele Photoshopu ano, ale zonerista se v něm hledá. Chrome OS navíc po aktualizaci vyžaduje instalaci Flash playeru, což samo o sobě naznačuje, že to není dobrá cesta. Prostředí hyzdí i reklama. Tady Chrome OS těžce prohrává. Nechápu, proč pro svůj systém Google neupraví vlastní aplikaci, kterou je vynikající Snapseed.

Závěr je prostý: Chrome OS není pro fotografy! Pokud hodně fotíte a snímky upravujete, asi spokojeni nebudete. Pro publikování na webu ale možnosti systému stačí.

Během doby, kdy jsem dával dohromady tento článek, vzal jsem na milost interní fotoeditor tak, že už mi nahrazuje Pixlr Touch Up. Což samozřejmě nic nemění na předchozích řádcích.

01-08-2017

Na Timovi
Ve světě