it´s too late to be late again

ČlánkySkládanka z Pages


Jsou připravené textové šablony k něčemu?

Při úklidu jsem našel jednu propagační skládanku z roku 2014, kterou jsem tvořil kompletně v iPadu. Konkrétně v nativní aplikaci Pages, kde jsem využil nabídnutou šablonu. Na první pohled to nebylo příliš náročné, ale jistá specifika tato práce měla. Jedna záležitost je nabídka různých vzorů a druhá jejich smysluplné využití. Obzvlášť pro mne, rád dělám věci jinak. A podobné šablony raději vytvářím než používám.

Letáček jsem vzal do ruky po třech letech a pořád mne baví. Proč vlastně? Materiál byl o propagaci modelů z fyziky. Vzhledem k tomu, že ji učím, obsahově jsem věděl, co chci do něj vkládat.

Nejdříve ale k Pages. Textový editor nabízí v iOS opravdu hodně. Kromě běžných funkcí můžete připojovat objekty, vkládat tabulky nebo obrázky stejně jako v jiném podobném programu (Google Docs, MS Word, LibreOffice, …). Applovský přístup je tady více než zřejmý, cílem je, abyste nepřemýšleli nad tím, jak co udělat. Soustředíte se na obsah a formu a nemusíte řešit nástroje. (Je otázkou, co je našim zvyklostem bližší, mně zrovna moc ne.)

Propagace fyziky

Koncepce materiálu byla jasná, co nejméně zbytečného textu. I když se jedná o skládačku na tři díly, nemusí vás to nijak omezovat. Abych byl přesný, použil jsem šablonu elegantní brožura. Ve vnitřní části jsem zvolil poměr 2:1. Širší sloupec představuje výstupy z projektu ve formě několika ukázek a stručného popisu. Ukazuje se, že myšlenka textu na dvousloupci je bezvadný nápad. Netradiční vizuální kombinace obecného souhrnu přes celou šíři přechází do jednotlivých oblastí a vnáší do celkové plochy nenápadné větvení.

Do užšího sloupce jsem vložil konkrétní model s delším popisem. Jde o podrobnou ukázku, která prezentuje, jak vypadají i ostatní výstupy. Předpokládal jsem, že si ho přečte každý, kdo bude chtít větší vhled do některého tématu.

Vnější část je opravdu jen jako obálka pro povinné administrativní údaje. Z ní jsem vyjmul hlavní stránku, na kterou se podařilo vybrat obrázek s jistou dynamičností (model vlnění). Jeho zařazení mi dalo nejvíc vybrat, i když jde v podstatě o jednu fotku a název. Ale při složeném materiálu se jedná o titulní stránku, a ta buď zaujme, nebo odradí. Protože je důležitá, neměla by být přeplácaná, opravdu jen motivační. A to je celé.

21-01-2018

Váš e-mail:
Text:
Kontrolní kód:
Zapište číslicí, kolik je pět plus tři:
  
Na Timovi
Ve světě