it´s too late to be late again

ČlánkyTabulky v Chromebooku (7)


Pro učitele matematiky je tabulkový kalkulátor nezbytnou pomůckou.

Asi nejvíce používanou aplikací z Google disku jsou Dokumenty (Google Docs). Díky mnoha novým fontům se dostaly na úroveň jiných textových editorů. Do office balíku patří ale také Tabulky (Google Sheets). A odhaduji, že tady tolik uživatelů kouzlu kalkulátoru nepropadne. Odlišnost proti Excelu nebo Calcu je docela znatelná, i když se stále jedná o pole buněk tvořené sloupci a řádky. Běžné návyky z tradičních programů jsou spíše brzdou a vyžadují určitý nadhled. To znamená, že je důležité vědět, co chceme udělat a až následně řešíme, jak na to. Efektivita Tabulek je ale veliká.

Tradiční statistické výpočty fungují stejně intuitivně jako jinde. Funkce, které program nabízí, patří k běžnému vybavení všech podobných aplikací. Změna nastává spíše v jiné logice prostředí. Je to vidět například u podmíněného formátování, i když jde jen o zvyk.

Výstup z dělitelnosti
Jak asi vypadalo zdrojové číselné pole?

Protože jsem stále neustoupil z přesvědčení, že pro učitele matematiky je tabulkový kalkulátor nezbytnou pomůckou, snažím se pronikat i do googlovské aplikace. Je to zábavné.

Funkce
Grafy v Google Sheets

Práce s polem
Vybral jsem docela vděčnou funkci, která umožní hravou formou pracovat se zbytky při dělitelnosti. Co potřebujete? Funkce array v různých kombinacích je skvělá. Zejména u zbytkových tříd se jedná o hezké programování s podmínkou a formátováním. A když úlohu propojíte s náhodným generováním? Pole nabízí motivačně silnější efekt právě v podobě výstupů a modifikacích dělitele.

Editor skriptů
Druhá skvělá stránka Google disku je v jeho rozhraní pro programování. I když je Editor skriptů propojen s celým prostředím, mne baví u Tabulek díky tvorbě funkcí (function). Jednoduchost vítězí a tady je to hodně znát. Můžete použít vestavěné funkce nebo si psát vlastní. Jejich implementace do příslušného listu je okamžitá. A na YouTube je k dispozici velké množství ukázek hotových skriptů.

Grafy funkcí
Práce s grafy je nádherná. Jde o pohled učitele matematiky, takže hlavně o vyhlazené spojnicové grafy. Můžete si připravit prakticky jakékoli úlohy včetně více grafů v jednom provedení. Zobrazení je výborné, vzorce lze zadat i parametricky a prezentovat, co jejich změna s grafem funkce udělá. Za pokus stojí náhodné generování parametrů (randbetween). Opět vzniká zajímavá hra, která má výstup v grafu. Dynamičnost parametrů nabízí prostor pro diskusi a nové otázky.

13-05-2018

Na Timovi
Ve světě