it´s too late to be late again

ČlánkyKdy nemohu použít Chromebook (8)


Pro osobní potřebu je celé zařízení uzpůsobeno velmi promyšleně. Nicméně…

Chromebook jako osobní notebook používám už 18 měsíců. Jeho koupě byla krokem do neznáma a já jsem tehdy viděl snad všechna videa na YouTube, která jej přibližovala. Po roce a půl mohu říct, že nelituji. Vlastně jsem se s tak pohodovým zařízením ještě nesetkal. Přál bych vám například zažít aktualizaci operačního systému, to je poezie.

Existuje ale několik podstatných i když možná specifických činností, u kterých musím sáhnout po Windows. Chrome OS zatím alternativy ke všemu nemá a tady jsou tři příklady.

Chromebook

I.
Používám zařízení s iOS. Pokud je chci zálohovat offline, dát do nich hudbu nebo video a nemám Macbook, bez počítače s Windows jsem bez šance. Mohu sice využít cloud nebo některá úložiště, ale vzhledem k množství dat a velikostem souborů raději zálohuji tradičně. Chrome OS a iTunes se zatím nepotkaly a příliš nevěřím, že k tomu v brzké době dojde. (Třeba Apple přijde s online verzí iTunes?) Pro uživatele mobilu nebo tabletu s Androidem je naopak cloudové prostředí v Chrome OS ideální.

II.
Spolupracuji v jednom projektu, kde komunikace probíhá přes Skype ve verzi Bussines App. K tomu je nezbytné doinstalovat malou utilitu. V Chrome OS bohužel ne. Je vidět, že aplikace Hangouts je sice velmi dobrá, ale ve firemním prostředí se asi moc neprosazuje. Alespoň u nás ne. Pokud jste ale zvyklí ji používat, funguje spolehlivě.

III.
O třetí oblasti jsem už psal, jde o programování v offline prostředí. Potřebuji v localhost upravovat skripty v PHP a testovat je směrem k databázi. Zatím stále nevím, jak to v Chrome OS vyřešit. Ale jestliže si potřebujete napsat nějaký kód bez závislosti na serveru nebo cokoli v HTML, v obchodu najdete několik použitelných textových aplikací, které nabídnou základní vlastnosti jako číslování řádků nebo barevné označení.

17-06-2018

Na Timovi
Ve světě