it´s too late to be late again

ČlánkyChromebook a učitel (10)


Pozitiva, negativa, zkušenost a očekávání.

Asi jde o poslední kapitolu z mého seriálu o zkušenostech s Chromebookem. Pokud čekáte, že budu ChromeOS pouze chválit, tak vás možná překvapím. V operační systému od Googlu pracuji téměř dva roky a přesto musím občas sáhnout po notebooku s Windows. Nutí mne k tomu převážně vnější svět a stále chybějící aplikační alternativy pro vlastní práci. O tom jsem již psal. Přesto považuji Chromebook za kantorský nástroj. Počítejte ale s tím, že budete muset změnit řadu svých pracovních návyků. Což nemusí být špatné, efektivitu oceníte jen díky novým zkušenostem.

Chromebook
Uživatelská plocha v základním motivu

Proč ano?
Proč by měl učitel Chromebook používat, když mu vyhovuje Windows? Pokud nepozná jiný systém, nemá s čím srovnávat. Zažil jsem to před mnoha lety s Linuxem a dodnes jsem té zkušenosti vděčen. Není nad nezávislost na jednom operačním systému. Organizačně je Chromebook výborné zařízení, zejména, pokud používáte googlovské služby.

Je učitel závislý na kancelářském balíku MS Office? Opět je dobré zjistit, že existují alternativy, navíc zdarma. Pracuji ve škole, kde je již několik let stěžejním balíkem Libreoffice. A G-suite od Googlu je další schůdek.

Trápí vás viry, malware a podobná havěť? Otravují vás dlouhé aktualizace? ChromeOS má ochranu v sobě. Aktualizace systému probíhá tak, že o ní téměř nevíte a trvá několik minut.

Používáte jako primární prohlížeč Google Chrome? Systém v Chromebooku z něj uživatelsky vychází a rozšiřuje jej o offline prostředí včetně úložiště a Chrome store. Navíc stále více zařízení umožňuje instalaci aplikací z Androidu. Pokud jste připojovali externí disky v Linuxu nebo MacOS, odpojení v Chrome OS je stejně jednoduché. Podpora SD karet je také bezproblémová.

Potřebujete víceuživatelský systém, protože vás je na jeden Chromebook víc? Je zde oddělené přihlašování (úćty o sobě neví) i vstup z jednoho účtu do druhého. Vlastnost, která je známa z prohlížeče Chrome, výrazně urychluje činnost a zároveň odděluje soukromí od práce. Účet si pamatuje nastavení ve vašem Chromebooku, když se přihlásíte do jiného, ikony budete mít nastaveny stejně.

Uvažujete o tabletu? Chromebook má k němu hodně blízko, navíc je s klávesnicí. Můžete si pořídit stroj s dotykovým otočným displejem a jako tablet jej používat. Pokud by se vám nelíbilo základní grafické rozhraní, vyberete si ze storu jiný motiv. Jestliže máte ve škole wi-fi, v Chromebooku naleznete zařízení, které je schopno okamžitě pracovat. A bez sítě jej využíváte offline jako jiný notebook.

Nechcete do zařízení vrážet moc peněz? Levnější varianta na trhu asi není, za několik tisíc můžete dostat přístroj, který je lehký a spolehlivý, má dlouhou výdrž a veškerou konektivitu a designově také nejde o propadák. Až jej zapnete na nějakém setkání více lidí, budete budit větší pozornost než uživatelé Macbooků.

Proč ne?
Pokud používáte mobil a tablet od Apple, na Chromebooku si pouze stáhnete fotky. Žádné zálohování ani přenos hudby nebo filmů nezrealizujete. iTunes v ChromeOS není a obávám se, že nebude. V případě, že využíváte cloud (icloud.com), je to samozřejmě jedno, já ale kombinuji obě možnosti.

Jestliže potřebujete programovat offline, dobře si ověřte, zda ChromeOS vaši platformu podporuje. Moji ne (localhost pro LAMP), nebo jsem stále neobjevil, jak na to. Editor pro zápis kódu k dispozici je, ale jde spíše o jeho ladění a testování.

Pokud je součástí vaší práce častá komunikace, pozor na přílohy mailů v MS Office. Vy je otevřete, vyberete si převod do G-suite (je bezproblémový) nebo původní formát. Složitější je jejich zpětné odeslání. Opět to technicky jde, ale export do office formátů od Microsoftu není ideální. To samé platí pro Open source. Tady čas zatim neušetříte.

Nejsem moc spokojen s editory fotek. Nejsou špatné a k dispozici je mám ve verzi offline, kvalit mého oblíbeného Zoneru Photo Studia ale nedosahují ani zdaleka. Pro fotografie na web jsou dostačující, k tisku bych je nepoužil.

Vnější komponenty
Tiskárnu připojíte jen bezdrátově, ChromeOS neobsahuje ovladače pro kabelové spojení. Myš funguje spolehlivě, externí disky i SD karty rovněž. Chromebook nemá port pro LAN, ale řeší se redukcí přes USB. Moc jej nepotřebujete, wi-fi funguje spolehlivě. VGA zde není, pouze HDMI nebo USB-C. Použít můžete redukci nebo port pro kvalitnější přenos.

Já a Chromebook
Osobně mám pocit, že mé požadavky na ChromeOS dosáhly na jeho možnosti a jsem zvědav, jak to budu vnímat dál. Ve škole nově zařizujeme učebnu s Chromebooky. Moc se na ni těším, protože veškerá činnost včetně promítání bude bez kabelů. Jestliže jsem byl prozatím s Chromebookem spokojen, věřím, že se jeho uživatelská hodnota posune.

Nepoužívám zařízení s Androidem, tady jsem se hodně obával, že Chromebook nevytěžím. Ale díky tomu, že veškeré Google aplikace z G-suite mají výborné varianty i pro iOS, volně se přesouvám mezi iPadem a Chromebookem a nijak mne to nezatěžuje. Do budoucna lze očekávat další přibližování všech systémů, snad se aplikační prostředí konečně jednou vyrovná.

23-09-2018

Na Timovi
Ve světě