Články
Internetový prohlížeč Lynx
Vystačíme si dnes s textovým prohlížečem nebo je závislost na grafice nevratná?
Nedávno jsem se pustil do lehkého prolustrování internetového prohlížeče Lynx. Jde o nepříliš používanou aplikaci, která je schopna zobrazovat stránky pouze v textové podobě, bez obrázků a dalších grafických prvků. Lynx běhá pod operačním systémem Linux, v mém použití pod distribucí Mandriva. K Internetu jsem se připojoval přes stanici, která je P2P k WINDOWS XP. Prohlížeč je spuštěn přes konzoli (obdoba příkazového řádku) jednoduchým příkazem lynx http://..................., ale stejně to funguje i při hledání z Midnight Commanderu. Okamžitě nabízí navigaci, která je klávesová a velmi jednoduše a intuitivně použitelná. Veškeré blokové prvky zobrazuje lineárně, proto zde nemá smysl pátrat po jakémkoli layoutu. Dokonce spolehlivě rozbije i tabulková schémata. Řazení je ale logické, v každém případě vám může hodně prozradit o posloupnosti textu v celé stránce.
Nejvíce mne zajímalo, co vlastně browser provede s Chytrákem Timem. Ten je totiž validní v XHTML, bez použití rámců a tabulek, se snahou o maximální přístupnost. I když nepoužívám skriptování na straně prohlížeče, web je psán pro grafické prostředí.
Všechny stránky se zobrazily úplně bez problémů. Program rozpoznal použité kódování, čestina nebyla nijak deformována a použité styly stejně v Lynxu nehrají žádnou roli. Samozřejmě vše bez obrázků, což bylo k celkovému dojmu docela užitečné.
Protože jde o publikační web, který není postaven na žádné distribuci, prohlédl jsem si také phpRS systém v podobě stránek Gymso.cz. Jde totiž o web výrazně textový. Opět bylo veškeré zobrazení bezproblémové, listování rychlé, odezva odpovídající textovému formátu.
Nakonec ještě ukazuji vzhled webu Neumajer.cz, který je ukázkou jiného redakčního systému (BLOG:CMS). Opět veškeré zobrazení zcela bez nečekaných reakcí, i tento web je výrazně textový.
Také jsem si vyzkoušel poštu na serveru Centrum.cz. Byl jsem zvědav, jak si zde Lynx poradí s maily, mnou definovanými adresáři, apod. Prohlížeč mi nabídl Lite verzi a během několika sekund jsem již poštu četl.
Možná by použití podobných prohlížečů ve větším měřítku mělo svůj význam. Zmizely by reklamní bannery, nebezpečné odkazy v podobě lákavých obrázků, apod. Webdesignéři by se starali více o to, jaká je funkčnost webů, než aby se předháněli v grafice layoutů. Dokonce bych s malou nadsázkou řekl, že síla informace by zde opět našla své místo. Z hlediska vizuální přístupnosti lze Lynx jednoznačně pochválit za maximální kontrast textu a pozadí, a dále za použití minimálního počtu barev pro označení odkazů a základních formátovacích prvků.
14-02-2007