it´s too late to be late again

Články



TiddlyWiki v nové verzi


Co nového přináší aktualizace netradičního webu?

Změny, které nová verze publikačního webu TiddlyWiki obsahuje, jsou poměrně zásadní. Pro připomenutí – jde o webovou stránku, která má v záhlaví podtitulek nelinární osobní zápisník a je celá v jednom HTML souboru. Veškerou činnost obstarává JavaScriptová struktura, která dává webu ne zcela běžné vlastnosti. O tom jsem už ale psal dříve, nyní chci shrnout verzi TiddlyWiki 2.1.3 a její inovaci.

Validita kódu
Pro mne dost podstatné vylepšení, protože technickou správnost beru jako základ dobrého webu. Proto jsem rád, že zdrojový kód byl v tomto směru velmi dobře ošetřen. Došlo k přesunu několika částí v HTML a výsledek je, že web si nese v záhlaví DOCTYPE XHTML 1.0 Strict. Vzhledem k tomu, že původní verze měla k pozitivnímu výsledku dle W3C hodně daleko, tvůrci se opravdu vyznamenali.
Čistota kódu je bohužel narušena vlastním publikováním. Zápis příspěvků do stránky se provádí tak, že výsledek neodpovídá požadavkům na XHTML. Chyba ve zdrojovém kódu to není a záležitost rozhodně neovlivňuje funkčnost webu, je to ale škoda. Naštěstí je možné doinstalovat plugin, který tuto nepříjemnost řeší. Komunita okolo TiddlyWiki po celém světě narůstá rychle, v řadě diskusí najdete velmi slušnou podporu.
Je pravda, že řada lidí kritérium validity neuznává, prohlížeče si s webem vždycky nějak poradí a publikační systémy i přes své občasné zdrojové chyby fungují dobře. Já to vnímám jako svůj pohled na technickou správnost, validní kód mne vždy potěší.

Design webu
Kaskádové styly jsou zapsány přímo ve stránce, zápis byl v každé verzi poměrně nepřehledný, a navíc proveden ve stylu skriptování. Přesto je zvládnutelný, ale zabere dost času. Zde došlo k tomu, že v samostatném tiddleru je uvedena definice barev, která se automaticky promítne do celkového vzhledu. To docela pomůže, jestliže ale chcete výraznější změnu, stejně musíte do stylů sáhnout.

TiddlyWiki.cz
Na rozdíl od TiddlyWiki 2 zde nešla lokalizace do češtiny uploadovat z nižší verze, proto bylo nutné překlad provést přímo ve zdrojovém kódu. Ale výsledek za to stojí – česká verze je kompletní a ke stažení na webu Česká TiddlyWiki . Kódování je již pouze Unicode (utf-8), v původní verzi totiž používám iso-8859-2.

Svět pluginů
Výhoda nového webu (již od TiddlyWiki 2) je v možnostech doinstalace doplňkových pluginů, které rozšiřují jeho možnosti a ošetřují některé nedostatky. Takových scriptů je již opravdu hodně, jsou ale většinou na anglicky psaných stránkách, což může být drobná překážka. Na základě několika dotazů jsem jejich instalaci popsal nově i v české verzi, není ale jisté, zda je tento obecný postup univerzální. Také je dobré si uvědomit, že tím narůstá i datová velikost webové stránky.

RSS
TiddlyWiki se od začátku snaží o využití možností RSS, v TW 2.1.3 pro formát RSS 2.0. Jestliže tento informační kanál využíváte nebo chcete stahování nabídnout, není to velký problém. Ukládání do formátu .xml je nastavitelné přímo ze stránky a soubor se vytvoří automaticky, jenom jej nesmíte zapomenout nahrát na server.

Smysl publikačního webu TiddlyWiki je ve snadné přenositelnosti (jeden soubor na disketě nebo USB disku) a publikování prakticky z jakéhokoli místa, pokud máte přístup přes FTP rozhraní. Rozhodně bych v něm nehledal náhradu za jiné redakční systémy, ale zajímavá je jeho rostoucí oblíbenost ve světě, a to i přes datové zatížení, kdy bez příspěvků dosahuje asi 230 kB. Určitě se jedná o zajímavý studijní materiál.

24-03-2007

Na Timovi
Ve světě