Články
Linux v chromebooku
Další edukativní přínos pro informatiku.
Že lze Linux nainstalovat do systému Chrome OS jako virtuální operační systém, se ví už dlouho. Je ale otázkou, jaká je hardwarová náročnost pro jeho fungování, proto jsem instalaci na svém starém chromebooku ani nezkoušel. Nakonec jsem to nevydržel a Linux nainstaloval. Možná trochu překvapivě běží velmi dobře. A jako první jsem zkusil přidat můj oblíbený program Kturtle pro želví programování.
Představte si Chromebook Acer 14 for Work z roku 2016 s pamětí 32 GB. Jestli jsem byl doteď přesvědčen, že jsem jej dokázal maximálně využívat a možná dosáhl jeho stropu, tak vidím, jak jsem se mýlil. Spuštění Linuxu probíhá přes terminál, ale nainstalované programy jsou v nabídce aplikací.
Nainstaloval jsem taky celý balík Libreoffice, což trvalo déle. Ale program je poté k dispozici plnohodnotně, nicméně jen v angličtině. Na první pohled je vidět, že jde o virtuální rozhraní, účel ale splňuje. Sice jej nepotřebuji, protože běžně pracuji v Google Workspace, například matematické výrazy ale raději zapisuji v Calcu.
Říkám si, že buď budu programy v Linuxu otvírat v Terminálu, nebo zkusím doinstalovat nějaké grafické rozhraní. Logicky přichází v úvahu LXDE, protože je úsporné a kdo ví, co tento chromebook ještě zvládne. Instalace je na 15 minut a výsledek za to nestojí. K dispozici byly programy vázané na LXDE, ale rozhraní ne. Takže lehce krkolomná odinstalace.
Chrome OS je už tak vyspělý operační systém, že pohodlně nahradí Windows nebo Mac OS, pokud používáme běžné programy. Pohybuji se mezi všemi uvedenými denně, což moc systémově nevypadá, ale zase mi neujíždí vlak. Ověřil jsem si, že Linux již dneska nepotřebuji, svoji více než dvacetiletou úlohu v mém IT portfoliu asi dohrál. Baví mne ale stále. A skutečnost, že lze Chrome OS podobným způsobem rozšiřovat, je skvělá.
05-01-2025