it´s too late to be late again

ČlánkyProstředí pro publikování


Timův notes startuje aneb Je vhodnější vlastní web, nebo hostování?

Chytrák Tim vznikl v roce 2004 jako webová příručka pro tvorbu stránek v XHTML a CSS. V té době šlo především o filozofii stručného kódu a striktního oddělení obsahu a formy, hlavně z důvodu přístupnosti a dostupné konektivity. (Dnes, v době publikačních systémů to vypadá jako zbytečnost, nicméně z hlediska úpravy kódu jde stále o důležité znalosti.)

Původní web je stále k dispozici, samozřejmě bez aktualizace. Vývoj ale pokračuje velmi rychle a nyní máme před sebou online služby, které nabízejí dostatečný prostor pro seberealizaci každého v mnoha směrech. Je úplně jedno, zda chcete pouze psát texty, vytvářet fotoblog nebo stránku plnou videí. Je na každém uživateli, jaký rozsah, časovou frekvenci i téma nastaví.

Při hledání vhodné platformy mám dnes před sebou prakticky tři alternativy:
- mohu vycházet ze stávajících webových projektů ve vlastním provedení (chytraktim.cz, www.outdoor-loket.eu - mnou sestavené redakční systémy), kde je výhodou, že znám každý řádek kódu a libovolnou modifikací si mohu vytvořit další podle potřeby;
- mohu použít hotový Open Source publikační systém na nějakém hostingu (www.kvcso.cz, www.gymso.cz/fyzika), přičemž je vhodné umět do kódu zasáhnout, případně jej rozklíčovat pro vlastní úpravu struktury i designu;
- mohu zvolit nějakou online službu (blogger.com, wordpress.com), kde jsem svým pánem z hlediska obsahu (což může být v praxi polemické), ovšem nikoli již ve struktuře. I zde lze do kódu i vzhledu zasáhnout, bohužel ale jen omezeně a s rizikem, že poskytovatel bude proti.

Osobně mi je nejbližší první možnost, neboť pocit, že mám celý web pod kontrolou, je pro mne důležitý. Zároveň je ale zřejmé, že budoucnost je v té třetí cestě. Přestože to nevypadá příliš důvěryhodně hlavně z hlediska ochrany obsahu a obav ze zabezpečení cloudových služeb, redakční prostředí, jeho vymoženosti a aktualizace jsou velkým bonusem. Umožňují publikovat opravdu všem.

Jde o blog, na kterém si chci nějaký systém vyzkoušet, a nepředpokládám dlouhé trvání. Po zvážení jsem upřednostnil googlovský Blogger před prostředím WordPress, a to především kvůli celkovému propojení služeb. Prošel jsem si některé blogy na obou platformách a vždy našel několik mínusů. Uzavřené redakční prostředí mám vyzkoušené, takže i to patří k mému rozhodování. WordPress je výrazně svobodnější, ovšem pod vlastní doménou za 18 $ ročně. Blogger je i s touto alternativou zdarma. Google je schopen zasáhnout do některé služby, klidně ji i zablokovat a není k tomu dovolání. Což jsem u WordPressu ještě nezažil. Z hlediska doplňkových miniaplikací jsou otevřené obě platformy, subjektivně menší záběr u Bloggeru vnímám spíše pozitivně.

24-04-2014

Na Timovi
Ve světě