Několik ukázek JavaScriptů
Ukazuji zde pět možností využití JavaScriptů ve webové stránce:
A) běhavé kytičky - na podobném principu pracuje padající sníh, hvězdičky, apod. (nefunguje ve Firefoxu)
B) den a datum - docela užitečný script, na podobném principu pracuje i čas
C) hypetextový odkaz při přejetí myší - realizovatelné v kaskádových stylech
D) vyjížděcí reklamní text (nefunguje ve Firefoxu)
E) formulářové tlačítko, které je využito k zobrazení zdrojového kódu stránky.
JavaScript se může vyskytovat na několika místech stránky téměř kdekoliv. Je důležité, jestli je Script jako samostaný program, který se do stránky vkládá nebo jako tzv. událost. JavaScript má totiž zabudovanou podporu reakcí na události, což je např. najetí myší na odkaz, kliknutí, apod. Tady i ve spojení s obrázky.
Tímto odkazem se vrátíme na předchozí stránku. K oživení odkazu je použit JavaScript, na rozdíl od odkazů v levé části, která je tvořena kaskádovými styly. Výsledný efekt je podobný, ale založený na úplně jiném principu. Barva textu v odkazu se tzv. "dědí", ale pozadí je jiné. To je způsobeno umístěním scriptu přímo do stránky, nikoli do vnějšího souboru.
Pokud stránka budí dojem grafického chaosu, je to dobře. Chci ukázat, že je třeba možnosti JavaScriptů využívat rozumně a smysluplně.
Tyto scripty se zobrazí tak, jak jsou naprogramované, pouze v prohlížeči Internet Explorer (určitě od verze 5.0). Např. prohlížeče Mozilla a Opera je již všechny nepřečtou. Přestože naprostá většina uživatelů používá IE (odhaduji přes 90% - jeho ortodoxní odpůrci mi prominou možné nadhodnocení), Mozillu má v oblibě čím dál tím více lidí, včetně mne (Operu používám jen pro testování stránek). I na to bychom měli myslet.
Malý černý vtípek v podobě výřezu - při "najetí myší" na obrázek. Chci tím ukázat propojení tzv. události s grafikou. V praktickém využití si můžete připravit nějaký obrázek s komentářem, "...co se stane, když...", při ukázání myší se změna projeví. Docela si umím přestavit využití např. ve fyzice nebo biologii.