Jak na publikování
Publikovat na Internetu se dá dvěma základními způsoby:
A) využitím služby různých redakčních systémů, diskusních fór, apod.
B) pomocí vlastních webových stránek, kdy využijete prostor od poskytovatele
pro vlastní prezentaci.
Redakční systém
Redakční systém vám umožňuje publikovat vlastní články na většinou profesionální úrovni, kdy je možné se k vašim názorům vyjadřovat v diskusním fóru. Osobně považuji za nejlepší školský web Českou školu, která slouží učitelům a působí nezávislým dojmem. Dokonce si myslím, že by učitelé měli tento web sledovat denně. Už proto, že nové články jsou velmi časté, a navíc, některé diskuse jsou dost zajímavé. Redakčních portálů je ale hodně - včetně zpravodajských.
Prostor pro publikování zdarma
Internet nabízí prostřednictvím různých poskytovatelů prostor pro umístění vlastních webových prezentací. Většinou se jedná o službu, která je propojena s využitím e-malové pošty. Nejznámější poskytovatelé jsou:
- Seznam.cz v podobě "Swebu". Služba je zdarma, pouze s určitým omezením - ftp přístup, velikost prostoru. Službu je možné rozšířit zavoláním na příslušné číslo s platností na celý rok. Nově je zde vložena reklama.
- Pipni.cz. Velmi oblíbený poskytovatel, často využívaný. Obzvlášť vhodný pro začátečníky.
- IC.cz. Dobrý poskytovatel, který vkládá do záhlaví stránky drobný reklamní proužek. Pro testování webů stačí.
- Webzdarma.cz. Poskytovatel prostoru i s databází. Do stránky vkládá vlastní reklamní banner. Nabízí několik domén 2. řádu. Reklamní proužek je otravný, ale poskytovatel slibuje placenou alternativu bez něj.
- Forpsi.com. Jeden z nejlepších poskytovatelů, ale určitě ne pro začátečníky. Nabízí několik možností pro umístění vašich stránek - dnes už pouze placený prostor. Problém je ale v doméně. Umisťuje totiž doménu 2. řádu - placenou. Zároveň ale nabízí její registraci za výborný roční poplatek. Pokud budete chtít dělat web pro delší využití, je naprosto spolehlivý.
- Blueboard.cz. Výborný poskytovatel různých doplňků webu. Ankety, chat, formuláře, návštěvní knihy, počítadla návštěv. Služba zdarma (s reklamou) i za drobný poplatek (bez reklamy).
- Isol.cz. Výborný poskytovatel pro domény 2. řádu. Placený, ale celkem levný.
Je možné využít také adresářový prostor na serveru vaší školy, pokud jej má k dispozici. Škola by měla mít vlastní redakční systém, ten má totiž budoucnost kvůli dynamičnosti a propojení s veřejností. To ale rozhodně není pro začátečníky. I pěkné statické stránky mají co říct a z hlediska poskytování informací stále stačí.
Zajímavé studijní weby
Některé weby jsou tak profesionálně zpracované, že nahradí jakoukoli učebnici. Navíc bývají aktualizované a reagují rychle na nové informace. Na Internetu jich najdete velmi mnoho, já uvádím ty, které mám prostudované. Především ale platí, že nejlepší knihovnou je Google. Pomocí tohoto vyhledávače se dá najít téměř všechno, rozhodně jej využívejte.
- Chytrák Tim. Můj web, ve kterém publikuji, mimo jiné, i články z oblasti webdesignu, publikačních systémů a recenze počítačové literatury. Původně byl dokonce základním prostředím pro tento web, ale nyní slouží jako osobní stránky.
- TiddlyWiki. Projekt, na kterém mám čest podílet se lokalizací do češtiny. Velmi zajímavý internetový osobní zápisník, vhodný pro každého, přenositelný.
- Jak psát web. Tady najdete úplný přehled všeho, co k tvorbě stránek potřebujete.
- Jak na web. Docela zajímavý web, který odpovídá na hodně otázek. Jako jeden z mála webů se zajímá i o XHTML.
- Webmonkey.com. Velmi zajímavý web, který nabízí např. kvalitní barevnou paletu. Přestože je v angličtině, je hodně inspirativní a stojí za prostudování.
- Web Style Guide. Výborný kurz on-line, který by měl každý znát. Je sice také anglicky, ale asi nejkomplexnější, který znám. Najdete tady prakticky všechno, co k webu potřebujete.
- Alsacréations. Zajímavé návrhy layoutů a navigace na principu CSS v anličtině a francoužštině.
- HTMLDog.com. Vynikající kurz o webdesignu a kaskádových stylech pro začátečníky a pokročilé v angličtině.
- Sova v síti. Můj nejoblíbenější web o tvorbě stránek, a to především díky nadšení pro kaskádové styly. Kvalitní weblog, zajímavé články a příjemný design, který působí velmi jednoduše. Je mou velkou inspirací.
- Interval.cz. Články a odborné recenze všeho, co vám může pomoci. Zajímavé diskusní fórum ke každému článku.
- Dobrý web. Hodně informací a chytrých rad od zkušených webdesignérů.
- Pixylophone. Poměrně odborný web zaměřený na kaskádové styly. Vhodný pro pokročilé. V současné době již ukončen, nicméně stále plný dobrých rad.
- Grafika on-line. Asi nejlepší web na problematiku grafiky a fotografování. Odborné články a velmi flexibilní diskusní fórum.
- Fotografování.cz. Nejlepší web o digitální fotografii, který znám. Výborné diskusní fórum o všem, co se focení týká. Zaměřeno na fotoaparáty, software i zkušenosti.
- Medhiho fotoblog. Zajímavý weblog o fotografování. Takových není mnoho, proto stojí za sledování.
- Supersvět. Web vhodný pro zájemce o databáze na Internetu. Zároveň tady najdete několik manuálů a chytrých článků.
- Java Script Library. Velmi dobrá nabídka Javascriptů zdarma. Malé prográmky jsou ke stažení, v náhledu i v kódu stránky.
- EPICT. Web o vzdělávání učitelů v některých státech EU v oblasti ICT. Poměrně rozsáhlý projekt, jehož cílem je zvýšení kompetencí učitelů v aplikování ICT. Obsahově podobný systému v ČR, založený na komunikaci online.
- Tvorba-webu. Stránky o tvorbě webu, na kterých najdete základní informace o všem, co k vašemu webu potřebujete.
- Typografie. Web, který řeší problematiku typografie na Internetu.
- Tvorba Webu - návod. Pravidelně aktualizovaný informační server o tvorbě webových stránek nejen pro amatéry. Hodně zajímavý pomocník, poměrně bohatý na informace, autotesty s okamžitým vyhodnocením a další možnosti.
- W3C. Každý webmaster
by si měl občas zkontrolovat, jestli je jeho web validní. To znamená, že odpovídá
mezinárodním standardům World Wide Web Consorcia. K tomu slouží tzv. validátor
kódu. Hlavní význam validity stránek je v tom, že různé typy prohlížečů se ve
svém vývoji postupně přibližují společným standardům. Proto je třeba, aby se i weby
řídily těmito pravidly. Další výhodou je, že validátor kódu ukáže webdesignerovi,
kde udělal chybu.
Požadavek na validní stránky znamená, že pokud se WYSIWYG editory nebudou ve svém vývoji konzorciem řídit, postupně zaniknou. Jestliže jsou konstruovány pro validitu HTML 4.0, určitě nebudou splňovat požadavky na kód XHTML.